fbpx
עורך דין בקריות
 
בעל עסק: האתרים הממשלתיים שיצילו אותך מעקיצות פיננסיות – עושים עסק – TheMarker

בעל עסק: האתרים הממשלתיים שיצילו אותך מעקיצות פיננסיות – עושים עסק – TheMarker

אין דבר גרוע מלקוח בעייתי, שמתחמק מתשלום וגורר את העסק כלכלית ומוראלית למטה ■ שלושה אתרים ממשלתיים שיאפשרו לכם לזהות ולברוח מלקוחות מועדים לפורענות

מקור: בעל עסק: האתרים הממשלתיים שיצילו אותך מעקיצות פיננסיות – עושים עסק – TheMarker

השאיפה שלנו, בעלי העסקים, היא למשוך כמה שיותר לקוחות ולעשות רווחים. אך מבין הלקוחות המגיעים לפתח העסק יש, לצערנו, גם לקוחות בעייתיים שאינם מוסיפים לרווחיות העסק, אלא מהווים נטל ופוגעים בו כלכלית. הכוונה ללקוחות המתחמקים מתשלום בזמן, ולאלו שלעיתים אף מסרבים בעזות פנים לשלם עבור שירותים ומוצרים שסופקו להם באופן מוחלט.

אני מזהה לקוחות אלו כ-'מוקשים' המאיימים להאט את העסק, לפגוע בו ואף להכניסו לקשיים כספיים. וטרם הזכרנו את הזמן המבוזבז, האנרגיה השלילית ועוגמת הנפש המלווים את ההתעסקות בהם. עם לקוחות כאלה, מי צריך מתחרים?

אחת הדרכים להתמודדות עם בעיה זו דומה לפתרון בו משתמשים בצבא כדי לגלות מוקשים, זאת על ידי בדיקת הדרך לפני שנכנסים אליה באמצעות כלי גישוש למיניהם, ובכך ולהפחית את הסיכון של עלייה על "מוקשים" עסקיים. הבדיקה אורכת זמן ומקשה על המהירות והניידות של העסק, אך זה מחיר סביר ביחס לנזק שנגרם מהסתבכות עם לקוח בעייתי.

אינכם צריכים לבדוק כל לקוח שמגיע לפתכם אבל  אם הלקוח החדש מדבר או מתנהג בצורה שמעוררת את חשדכם, אם הוא מתחמק להתחייב כשאתם דנים בסוגיית התשלום או מעורר כל סימן מחשיד אחר שווה לקיים בדיקה מהירה לפני שאתם רותמים לשירותו את הזמן, הזיעה והמשאבים שלכם. חשוב לדעת כי אתם יכולים לבדוק לקוחות "חשודים" בצורה פשוטה, מהירה וחינמית – באמצעות אתרי האינטרנט של רשויות ממשלתיות מסוימות. הנה שלושה אתרים נגישים מאוד בהם כדאי לבקר כדי לחשוף מוקשים פוטנציאליים.

חייב מוגבל באמצעים

 "חייב מוגבל באמצעים" הוא, על קצה המזלג, אדם בעל חובות, שאין לו אמצעים לשלמם במלואם. אדם שנפתחו נגדו הליכי הוצאה לפועל על ידי נושיו יכול להגיע להסדר שבמסגרתו הוא מתחייב לשלם לנושיו סכום מסוים מדי חודש – עד להשלמת החוב. כפועל יוצא מוטלות עליו מגבלות מסוימות, כגון איסור על משיכת שיקים ושימוש בכרטיסי אשראי. כדאי לחשוב פעמיים לפני שנכנסים לעסקה עם אדם מוגבל אמצעים. חשבו על כך: הוא כבר שקוע בחובות. האם אתם רוצים להצטרף לנושים שלו, ולקבל ממנו סכום זעום מדי חודש?

גם אם תחליטו בכל זאת להתקשר איתו, הידיעה שהוא "מוגבל באמצעים" תעזור לכם להתנהל מולו בצורה מושכלת: דרשו ממנו תשלום מראש, במזומן. אין לעבוד מולו באשראי, ואין לקבל ממנו שיקים.

איך מגלים זאת מראש: באתר רשות האכיפה והגבייה (לשכת ההוצאה לפועל) קיים מרשם מקוון של חייבים מוגבלים באמצעים. כל שעליכם לעשות הוא להכניס את מספר תעודת הזהות של הלקוח ולראות האם שמו עולה במרשם או לא.

חייב המשתמט מחוב

גם "חייב המשתמט מחובו" הוא בעל חובות קודמים, אך כאן תם הדמיון בינו לבין החייב המוגבל באמצעים הנ"ל. לחייב משתמט יש אמצעים וכספים להחזרת החובות, אולם הוא מתחמק ומשתמט מלשלם את חובותיו. מאדם כזה עליכם להיזהר במיוחד: קיים סיכוי גבוה שמדובר באדם לא הגון, שעלול 'לעקוץ' אתכם – כמו שעשה לאחרים לפניכם.

איך חושפים זאת לפני מעשה? גם כאן קיים מרשם מקוון באתר לשכת ההוצאה לפועל. המאגר יחסית חדש, והוקם רק לפני חודשים ספורים כתוצאה מתיקון בחוק ההוצאה לפועל, אולם כבר נמצאים בו שמותיהם של חייבים משתמטים רבים. שווה לבדוק ולא ליפול לפח.

בעל נכס ממושכן

אדם שלוקח הלוואה יכול למשכן נכס שברשותו לטובת החוב. פירושו של דבר הוא שאם החוב לא יוחזר – יוכל המלווה (בהתקיימות תנאים שונים) לממש את המשכון (כלומר למכור אותו) לפירעון החוב. בדרך כלל הנכס הממושכן יהיה כלי רכב של החייב, ובמקרים מסוימים אף נכס מקרקעין.

באמצעות בדיקה פשוטה אתם יכולים לבדוק האם לאדם העומד מולכם יש נכסים הממושכנים לאחרים. באתר משרד המשפטים תוכלו למצוא את המאגר המקוון של הנכסים הממושכנים, על פי נכס או על פי החייב.

עצם העובדה שיש לאדם זה נכס ממושכן אינה, בפני עצמה, אינדיקציה לכך שהוא מהווה סיכון כלכלי; בהחלט ייתכן שבכוונתו וביכולתו להחזיר את חובותיו. אולם כדאי להפעיל אמצעי זהירות. בכל זאת מדובר באדם בעל חובות משמעותיים, ומומלץ להבטיח את התשלום שיגיע לכם ממנו.

המידע במאמר זה הוא כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

Comments

comments

ספר לנו מה אתה חושב?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

WhatsApp שלחו לנו הודעת WhatsApp