fbpx
משרד עורכי דין
 
משה ישראל

חדלות פירעון ושיקום כלכלי

בתאריך 15/09/2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח-2018. החוק החדש יוצר מהפיכה מקיפה בתחום חדלות הפירעון, מבטל את הוראות פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980, וקובע את הוראות הדין הנוגעות לאופן הסדרת חובותיהם של חייבים שהם יחידים.

מטרות החוק החדש

החוק החדש מגדיר שלוש מטרות עיקריות:

  1. להביא ככל הניתן  לשיקומו הכלכלי של החייב.
  2. לפרוע כמה שיותר מחובות החייב לנושים.
  3. לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים.
החל מספטמבר 2019 נכנס לתוקף חוק חדש המחליף את פקודת פשיטת הרגל, חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, רק בקשות לפשיטת רגל שהוגשו לפני ה-15.09.2019 ימשיכו להתנהל לפי פקודת פשיטת הרגל.

כל אדם שהוא יחיד, עוסק מורשה או עוסק פטור, אך לא תאגיד, יכול להגיש בקשה לפתיחת הליך חדלות פירעון לחייב יחיד.

סכום חובות מינימלי להגשת בקשת יחיד למתן צו לפתיחת הליכים בהוצאה לפועל – 49,853 ש"ח
סכום חובות מינימלי לדיון בבקשת היחיד למתן צו לפתיחת הליכים בפני הממונה – 149,559 ש"ח

עורך דין מנוסה בהליכי פשיטת רגל ובשמם כיום – הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, ידע להעניק ללקוח את הייעוץ המתאים ביותר עבורו תוך שימת דגש על יכולת ההחזר של החייב, נכסים שניתנים למימוש, הגנות החשובות לחייב במהלך ההליך והכי חשוב – תוך תכנון הדרך החל מהגשת הבקשה לקבלת צו לפתיחת הליכים ועד לקביעת תוכנית לשיקום כלכלי, שבסיומה יזכה החייב לקבל צו הפטר סופי המורה על מחיקת החובות.

עם חקיקת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקף בספטמבר 2019, בוטלה האפשרות להכריז על חייב מוגבל באמצעים בהוצאה לפועל, המשמעות שלא ניתן עוד לבקש איחוד תיקים בהוצאה לפועל ו"ליהנות" מצו תשלומים נמוך שיעניק לחייב "שקט" מסוים מהליכי הגבייה.

המדינה, עם חקיקת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, בעצם אומרת לחייבים באופן מפורש, אין לכם מוצא אחר מלבד כניסה להליך של חדלות פירעון. הליך אשר נועד להסדיר את תשלום החובות בתקופת זמן קצובה, שאחריה יוכל החייב לסיים עם חובותיו ולצאת לדרך חדשה.

יחד עם זאת – כל מקרה לגופו.

הליך חדלות פירעון לא מתאים לכל אחד ויש להיוועץ עם עו"ד מנוסה בטרם פנייה להליך זה מאחר ויש חייבים שעלולים גם "להפסיד" ממנו. 

נכון, חובות צריך לשלם. ואם יש לחייב יכולת כלכלית ו/או נכסים מהם ניתן להיפרע, מן הראוי שאותם נכסים ימומשו לטובת החובות. ואולם, ישנם דרכים נוספות להסדרת החוב שיש לבחון וצריך לעשות את זה בחוכמה, לאחר שנקלו כל השיקולים. כך למשל, ישנה לקיים משא ומתן עם כל נושה, או להציע הצעת הסדר קולקטיבית לנושים אשר בהסכמתם יוכל החייב לסיים עם חובותיו בהתאם לאחוז הדיבידנד המוצע ולסיים עם החובות גם בפרק זמן קצר וגם בתשלום חלקי בלבד, זאת מבלי להיכנס להליך של חדלות פירעון.

גם חייב חסר נכסים צריך לבחון בכובד ראש את האפשרויות העומדות בפניו, בטרם הוא נכנס להליכי חדלות פירעון, וזאת בכדי להימנע מפגיעה ארוכת טווח בנתוני האשראי שלו, דבר  אשר ירדוף את החייב לפחות 3 שנים לאחר סיום ההליך. משך הליך חדלות פירעון על פי החוק יסתיים בתוך 4 שנים, כלומר מדובר ב-7 שנים בהם לא יוכל החייב לשקם את דירוג האשראי שלו, שלא לדבר על לקיחת משכנתא.

ולכן, חשוב לקחת בחשבון את כל המשתנים, כמו למשל גיל החייב והרכב משפחתו, פוטנציאל ההשתכרות שלו, נכסי מקרקעין בהווה וכאלה שנמכרו בעבר, ירושות קיימות או צפויות בטווח זמן של שנים בודדות, חסכונות, לרבות כספי פיצויים, החזרי מס, מניות, קרנות השתלמות, האם ישנו רצון לפתיחת עסק או רצון לצאת לחו"ל, האם ישנם ערבים לחובות, כל אלה שאלות חשובות שצריכות לקבל מענה בטרם מגיעים להחלטה ללכת להליך של חדלות פירעון.

אבל, כשאין ברירה – אין ברירה !

כיום האפשרויות היחידות להסיר עיקול משכורת אצל המעסיק או עיקול בחשבון העו"ש בבנק הם בהסדרת החוב ישירות עם הנושה וסגירת התיק המעקל, או בהגשת בקשה לצו תשלומים ופריסת החוב ל-3 שנים בלבד, או בהגשת בקשה לצו לפתיחת הליכים במסגרת הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

ניפוץ מיתוסים

חדלות פירעון זה פשיטת רגל ! כיום בישראל לא קיים יותר המונח "פשיטת רגל" וזאת עם חקיקת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי וביטול פקודת פשיטת הרגל.

אין דבר כזה הפטר בתוך שנה, גם לא בשנה וחצי וגם לא בשנתיים. למעט חריגים ומי שחיים מקצבה מהביטוח הלאומי בלבד ונעדרי כושר השתכרות לחלוטין. הליך חדלות פירעון מתחיל בצו לפתיחת הליכים, דיון בבקשה יתקיים בתוך כשנה ולאחר מכן תיקבע תקופת תשלומים של עוד 3 שנים נוספות, סך הכל 4 שנים ואף יותר במקרים מסוימים.

משה ישראל, עורך דין לחדלות פירעון ושיקום כלכלי

ישנה חשיבות רבה בבחירת עו"ד לפשיטת רגל, מדובר בהליך ארוך שמצריך ניסיון והכרת כל השחקנים המשתתפים בהליך, הממונה, הנאמן ובית המשפט בו מנוהל ההליך.

עו"ד מנוסה ידע לבחור עבור החייב את האסטרטגיה הטובה ביותר עבורו, ידע כיצד להציג את מצבו הכלכלי והאישי של החייב וכיצד לצפות ולהתמודד עם בעיות שעלולות להוות מכשול בהמשך הדרך.

במשרד עורכי דין, משה ישראל ושות' – ייצוג חייבים בהליכי חדלות פירעון הנו תחום העיסוק המרכזי במשרד, באמצעותנו חייבים רבים יצאו לדרך חדשה לאחר שנמחקו להם חובות בהיקף של מיליוני שקלים. ומכאן הניסיון הרב והידע הדרוש להצלחת ההליך.

חדלות פירעון – RSS

פשיטת רגל – RSS

דילוג לתוכן
%d בלוגרים אהבו את זה: