fbpx
עורך דין בקריות
 
צו מניעה נגד חברה שפעלה בלשכת ההוצאה לפועל תמורת שכ"ט

צו מניעה נגד חברה שפעלה בלשכת ההוצאה לפועל תמורת שכ"ט

מקור: לשכת עורכי הדין

בית המשפט המחוזי בירושלים נתן צו מניעה מוסכם נגד יואב שיינר וחברות י.ש.ש מתן שירותים משפטיים וי.ש.ש פשרות לחייבים בע"מ, שנתנו שירותים משפטיים בתחום ההוצאה לפועל. בנוסף ניתן צו מניעה מוסכם נגד עו"ד שעל פי החשד סייע לנתבעים להסיג את גבול המקצוע.

הוועדה להגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין הגישה תביעה למתן צו מניעה קבוע ובקשה למתן צו מניעה זמני נגד יואב שיינר וחברות הקשורות אליו: י.ש.ש מתן שירותים משפטיים בע"מ וי.ש.ש פשרות לחייבים בע"מ, המציעים, בין היתר, ייצוג משפטי של חייבים וזוכים בלשכות ההוצאה לפועל.

 

הלשכה טענה באמצעות באי כוחה עוה"ד אתי ליבמן-עפאים וגלעד לסר ממשרד עוה"ד קמחי, פלד, פוזנר, שילה ושות', כי הנתבעים מבצעים פעולות המבוצעות בדרך השיגרה על ידי עו"ד. הלשכה הסתמכה, בין היתר, על תלונה של לקוחה, שפנתה לנתבעים לאחר שנקלעה לחובות, חתמה מולם על הסכם התקשרות במסגרתו התחייבו לפעול עבורה בלשכת ההוצאה לפועל תמורת שכ"ט לא מבוטל תוך החתמתה על ייפוי כוח עבור עו"ד, המשתף פעולה עם הנתבעים בפעילותם הבעייתית. לטענתה, הטיפול לו זכתה בפועל מהנתבעים היה לקוי ביותר.

 

על פי צו המניעה הקבוע שניתן בהסכמת הצדדים במסגרת דיון שהתקיים ביום 19.7.15 וניתן לו תוקף של פסק דין על ידי כב' השופט צבי סגל מבימ"ש המחוזי בירושלים (ת"א 15818-07-15) נאסר על הנתבעים, בין היתר, לפרסם או ליתן שירותים משפטיים בין בעצמם ובין באמצעות אחרים או להפנות לקוחות לעורכי דין בניגוד לכלל 11ב לכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין. כמו כן, ניתן צו המחייב אותם לפנות ללקוחות ולהודיעם על אי מתן שירותים כאמור.

 

כמו כן, טענה הלשכה כי הנתבעים עורכים הסדרי תשלומים מול נושים עבור לקוחותיהם – חייבי בנקים והוצל"פ, ושמדובר בהפרה של סעיף 20(3) לחוק הלשכה, האוסר על מי שאינו עו"ד לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי בשביל אדם אחר לרבות ייצוג אדם אחר במו"מ משפטי לקראת עריכת מסמך כזה. על פי צו המניעה נאסר על הנתבעים לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי, וכן נאסר עליהם לטעון בשם החייבים נגד הנושים כל טענת זכאות מכוח זכות משפטית כלשהי, כמו טענות בדבר גובה החוב, בדבר תוקפו, בדבר הזכאות של הנושה לגבות את החוב או בדבר בטחונות שיקבל.

 

בנוסף, על עורך הדין, שנתבע בשל כך שסיפק ללקוחות של יואב שיינר והחברות הקשורות אליו שירותים משפטיים בניגוד לכללי האתיקה ובכך סייע להם להסיג את גבול מקצוע עריכת הדין, נאסר לתת שירותים משפטיים או לייצג לקוחות שהגיעו אליו במישרין או בעקיפין באמצעות שאר הנתבעים. כמו כן, ניתן צו המחייבו לפנות לכל לקוח שהגיע אליו כאמור ולהודיע לו על אי מתן שירותים משפטיים, וכן נאסר עליו לפעול בשיתוף הכנסות עם גופים שאינם עורכי דין.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה: "בשנים האחרונות אנו עדים להתפשטות התופעה המדאיגה והבלתי חוקית של הסגת גבול מקצוע עריכת הדין לכל תחומי המשפט.

מדובר בגורמים ללא השכלה משפטית או הכשרה כלשהי, המרשים לעצמם להטעות את הציבור הרחב ולהציע לו שירותים משפטיים גרידא בתחומי המשפט השונים.

 

אין להשלים עם תופעה זו בשום אופן. לא בכדי ייחד המחוקק ביצוע פעולות מסוימות לעורכי דין בלבד. המחוקק ראה לנגד עיניו את טובת הציבור וביקש להבטיח כי הציבור יקבל את השירות המשפטי הטוב ביותר ורק ממי שהוכשרו ורכשו השכלה מתאימה.

 

בניגוד למה שאולי סבורים אלו המרשים לעצמם לעבור על החוק, המחוקק לא שינה את עמדתו בנוגע לבלעדיות שנתן לעורכי הדין לעסוק בעניינים משפטיים ולהעניק שירותים משפטיים. השינוי שיש להצטער עליו הוא רק ביחס המקל של גורמי האכיפה כלפי אותם מפרי חוק.

 

הלשכה בראשותי לא תשלים עם המצב והטיפול במסיגי גבול המקצוע מוצב מבחינתי בראש סדר העדיפויות. מומלץ לכל גורם המבקש לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין בניגוד לחוק לחדול מכך לאלתר".

Comments

comments

ספר לנו מה אתה חושב?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

WhatsApp שלחו לנו הודעת WhatsApp