מבצע מחיקת חובות ארנונה ברשויות המקומיות

הרשות המקומית רשאית לתת הנחה במיסי ארנונה בהתאם להוראות הדין, ביניהן: מבחן הכנסה, נכות ומעמד של אזרח ותיק, בנוסף לרשות המקומית הסמכות לפרישת תשלומים או מחיקת חובות ארנונה.

לאחרונה יצא משרד הפנים במבצע מחיקת חובות ארנונה ברשויות המקומיות שהצטרפו למבצע (ראו רשימה מלאה בהמשך).

תמונה של כיכר בעיר

המבצע מדבר על קבלת הנחה של עד 50% בגין "סכום החוב קודם" – כלומר, סך כל סכומי הארנונה הכללית שהטילה המועצה על נכס נושא החוב, עד יום 31 בדצמבר 2014 בתוספת תשלומי פיגורים, ושטרם שולמו בידי החייב בתשלומים או שטרם נעשה הסדר לתשלומם.

"תשלומים" – תשלומים חודשיים שווים ורצופים, בלא תוספת ריבית והצמדה.

מועצה רשאית להחליט על הפחתת סכום החוב הקודם בשיעורים המפורטים להלן, לחייב שבתקופה שמיום 1 ביוני 2017 עד יום 30 בנובמבר 2017, התקיימו בו התנאים המפורטים לצדם:

1. הפחתה בשיעור של 50% מסכום החוב הקודם – לחייב שפרע בתשלום אחד במזומן את סכום החוב הקודם
בניכוי שיעור ההפחתה )להלן – יתרת החוב( עד יום 30 בנובמבר 2017;).

2. הפחתה בשיעור 45% מסכום החוב הקודם – לחייב שפרע עד יום 30 בנובמבר 2017 את יתרת החוב, באחד מאלה:

א. עד 12 תשלומים ששולמו בשיקים דחויים, למעט הראשון שבהם, לטובת הרשות המקומית.

ב. עד 24 תשלומים, ובלבד שניתנה הוראה בלתי חוזרת בידי החייב לניכוי התשלומים מחשבון הבנק שלו לטובת הרשות המקומית או שניתנה הוראה לביצוע התשלומים כאמור, באמצעות כרטיס אשראי של החייב;
ג. עד 36 תשלומים, בתנאים שנקבעו בפסקת משנה ב, אם התשלומים ניתנים לטובת רשות מקומית המשויכת לאשכולות 1 עד 3 למדרג החברתי-כלכלי.

משרד עו"ד משה ישראל מתמחים במחיקת חובות, בין היתר חובות ארנונה, הגעה להסדרי חוב ובחינה משפטית של כל מקרה לגופו. ליצירת קשר לתיאום פגישת ייעוץ חייגו: 04-6772733.

רשימת הרשויות המקומיות שהצטרפו למבצע הנחה בתשלום חובות עבר:

רשות מקומית
אבו גוש
אבו סנאן
אום אל-פחם
אופקים
אור יהודה
אור עקיבא
אורנית
אילת
אכסאל
אליכין
אלעד
אלפי מנשה
אעבלין
אריאל
אשדוד
אשכול
באקה אל-גרביה
באר יעקב
באר שבע
בוסתאן אל-מרג'
בועיינה-נוג'ידאת
בוקעאתא
בית אל
בית אריה
בית דגן
בית שאן
בית שמש
בית שמש
ביתר עילית

בני ברק
בענה
בקעת הירדן
בת ים
ג'ולס
ג'לג'וליה
ג'סר א-זרקא
ג'ת
גבעתיים
גדרה
גולן
דאלית אל-כרמל
דבורייה
דייר אל-אסד
דימונה
דיר חנא
דרום השרון
הגלבוע
הוד השרון
הר אדר
זבולון
זכרון יעקב
זמר
חבל מודיעין
חדרה
חוף הכרמל
חוף השרון
חורה
חיפה
חצור
טבריה
טובא-זנגרייה

טורעאן
טייבה
טירה
טמרה
יאנוח-ג'ת
יבנה
יפיע
יקנעם עילית
ירושלים
ירכא
כסיפה
כסרא-סמיע
כעביה-טבאש-חג'אג'רה
כפר יונה
כפר כמא
כפר כנא
כפר קאסם
כפר קרע
לב השרון
לוד
לכיש
מבואות החרמון
מג'דל שמס
מגאר
מגדל
מגדל העמק
מזכרת בתיה
מזרעה
מטה אשר
מטולה
מסעדה
מעיליא

מעלה אפרים
מעלה יוסף
מעלה עירון
מצפה רמון
משהד
נהריה
נחף
נס ציונה
נצרת עילית
נתיבות
נתניה
סאג'ור
סח'נין
עילבון
עילוט
עין מאהל
עין קנייא
עכו
עספיא
עפולה
עראבה
ערד
ערערה-בנגב
ערערה
פוריידיס
פסוטה
פקיעין
פרדס חנה-כרכור
פרדסייה
קלנסווה
קצרין
קריית ארבע

קריית ביאליק
קריית גת
קריית טבעון
קריית יערים
קריית מוצקין
קריית מלאכי
קריית עקרון
קריית שמונה
קרני שומרון
ראמה
ראש העין
רהט
רחובות
רכסים
רמלה
רמת ישי
שבלי אום אל גנם
שעב
שער הנגב
שפיר
שפרעם
תל מונד

פריסת חוב עבר במזונות לתשלומים בהוצאה לפועל

אושרה בועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק לתיקון חוק ההוצאה לפועל: להסמיך את רשם ההוצאה לפועל לפרוס חוב עבר במזונות לתשלומים, בהתאם ליכולתו של החייב.

ביום 5.2.17, אושרה בועדת שרים לענייני חקיקה בראשות שרת המשפטים, איילת שקד, הצעת חוק לתיקון חוק ההוצאה לפועל, שמטרתה  להסמיך את רשם ההוצאה לפועל לפרוס לתשלומים חוב עבר במזונות וזאת  בהתאם ליכולתו של החייב.

בהצעת החוק נכתב, כי לפי חוק ההוצאה לפועל, בכל חוב שאינו חוב מזונות מוסמך רשם ההוצאה לפועל לצוות על תשלום החוב הפסוק בשיעורים, לאחר שערך חקירת יכולת לחייב או לפי תצהיר של החייב או על בסיס הסכם שנערך בינו לבין הזוכה.

במקרה של חוב עבר במזונות, רשם ההוצאה לפועל אינו מוסמך לפרוס את החוב לתשלומים והוא רשאי, מטעמים מיוחדים, להפנות את בעלי הדין לבית המשפט על מנת שישנה את פריסת תשלום.

על מנת לפשט את ההליכים ולהקל על החייב, בכך שיימנע הליך נוסף בבית המשפט לענייני משפחה, אשר במסגרתו יהיה על החייב לשלם אגרה ולהרים נטל דומה וכן עלול לארוך זמן רב ולעכב תשלום החוב – גם אם בתשלומים- לזוכה, מוצע כי לרשם ההוצאה לפועל תינתן הסמכות לפרוס חוב עבר במזונות בכפוף למספר כללים שיתוו את שיקול דעתו. צו כאמור יינתן לחייב שהגיש בקשה מנומקת, הנתמכת במסמכים, וחתם על כתב ויתור על סודיות, ולאחר שהרשם ערך חקירת יכולת לחייב, ובלבד שהחייב עומד בתשלומי המזונות החודשיים השוטפים.
לדברי שרת המשפטים, איילת שקד  "מדובר בהצעת חוק חשובה שיש בה לייעל ולהקל הן על העומס בבתי המשפט  והן על החייב שיוכל להסדיר את פריסת החוב בלשכת ההוצאה לפועל ולא יידרש לחזור לבית המשפט לענייני משפחה".

מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, הודה לשרת המשפטים על קידום הצעת החוק והדגיש, כי התיקון לחוק יקל הן על החייב והן על הזוכה. החייב לא יאלץ לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה לפריסת החוב ולשלם אגרה, וכמובן שבכך ימנע גם העיכוב בתשלום החוב לזוכה.

 

איך להתגונן מפני הפרת הסכם כספי? הפתרון פשוט – עורכי דין וייעוץ משפטי אונליין – פרקליטים

איך להתגונן מפני הסכם כספי

משכירים דירה? עושים עסקאות בהן אתם מקבלים תשלום בצ'קים? אתם בוודאי מכירים את החשש שהצ'ק שקיבלתם יחזור, או ששוכר הדירה לא ישלם את חובותיו. אמנם אי אפשר לצפות מראש את כוונותיו של הצד השני בעסקה, אבל לפחות ניתן להפחית סיכונים על ידי בדיקה של מצבו הכלכלי

מקור: איך להתגונן מפני הפרת הסכם כספי? הפתרון פשוט – עורכי דין וייעוץ משפטי אונליין – פרקליטים

עסקאות הנעשות בצ'קים יכולות פעמים רבות לגרום לדורש התשלום להתעסק עם אדם אשר תשלומיו אינם מכוסים והצ'קים שהביא חוזרים. ברגע שזה קורה מתחיל מאבק שאף אחד מאתנו לא רוצה להיכנס אליו. על מנת להקדים תרופה למכה, ישנה דרך קלה ופשוטה שיכולה לתת לנו מידע על מצבו הכלכלי של האדם ממנו אנו דורשים תשלום, ובכך אנו מקטינים משמעותית את האפשרות להיפגע.
איך עושים את זה? עו"ד משה ישראל העוסק בתחום גביית חובות ומייעץ גם באתר פרקליטים מסביר כי היום יש שלושה אתרי אינטרנט חינמיים, העומדים לרשות כל אזרח במדינה, וכולם יכולים לבדוק זאת. כל מה שאתם צריכים לדעת זה את תעודת הזהות של הצד השני ואת מספר חשבון הבנק שלו. זה לגיטימי מצדכם לבקש מהם פרטים אלו, בעיקר כשמדובר בעסקאות משמעותיות מבחינה כספית. אנחנו נלך מהקל אל הכבד:

מה כדאי לבדוק לפני שמקבלים שיק בנקאי?

1. אתר בנק ישראל
יש להיכנס באתר ל"איתור חשבונות ולקוחות מוגבלים", להקיש את מספר חשבון הבנק, הסניף ושם הבנק, ותוכלו לראות אם מי שהפקיד בידיכם את הצ'ק הנכבד, או שמבקש לשכור את דירתכם, הוא לקוח מוגבל בבנק. כמובן, שאם הוא מוגבל, מומלץ לא לעשות אתו עסקים. באתר בנק ישראל יש גם אפשרות ל"איתור לקוחות מוגבלים בנסיבות מחמירות". שם צריך להזין את תעודת הזהות של האדם אותו אנחנו רוצים לבדוק. לקוחות מוגבלים בנסיבות מחמירות הם אנשים שהוגבלו על ידי בית משפט שהכריז עליהם כפושטי רגל, ההוצאה לפועל, בית הדין הרבני והמרכז לגביית קנסות. גם עם אלו, מומלץ לא לעשות עסקאות כספיות כמובן.

לכניסה לאתר בנק ישראל לחצו כאן:

http://www.boi.org.il/he/ConsumerInformation/RestrictedAccountsAndCustomers/Pages/Default.aspx

2. אתר רשות האכיפה והגבייה
יש להיכנס באתר ל"בדיקה במרשם חייבים מוגבלים באמצעים" ולהזין את מספר תעודת הזהות של מי שאנחנו רוצים לברר עליו. מדובר בחייבים שמוגדרים על ידי ההוצאה לפועל כמי שאינם יכולים לשלם את חובותיהם בתיק שנפתח להם בהוצאה לפועל. על חייבים כאלה יש הגבלות בהחזקת רישיון נהיגה, יציאה מהארץ, החזקת כרטיס אשראי וניהול תאגיד והם מוגדרים כמוגבלים על ידי בנק ישראל.

באתר הרשות ניתן לבדוק גם את "מאגר המשתמטים"; מדובר במאגר חדש יחסית, שעוד אין בו מידע על אנשים רבים. המשתמטים הם מי שרשם ההוצאה לפועל קבע שהם משתמטים מתשלום חובותיהם וזאת לבקשת נושה.

לעמוד בדיקת חייבים הרשומים במרשם חייבים מוגבלים באמצעים באתר רשות האכיפה והגבייה לחצו כאן:

http://www.eca.gov.il/index2.php?id=160&lang=HEB

לעמוד בדיקת חייבים הרשומים במרשם חייבים משתמטים באתר רשות האכיפה והגבייה לחצו כאן:

http://www.eca.gov.il/index2.php?id=450&lang=HEB

3. אתר כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר)

עו"ד משה ישראל
עו"ד משה ישראל | צילום: יח"צ

יש להיכנס באתר לנושא "מערכת פשיטות הרגל ופירוקי חברות" ולהזין את מספר תעודת הזהות של הנבדק. במאגר זה מופיעה רשימת התיקים של פשיטות הרגל, וניתן לראות אם הנבדק נמצא עדיין בהליך של פשיטת רגל. זהו מצב שבו כל ההתחייבויות של הנבדק הינם בסיכון גבוה. אם הליך פשיטת הרגל הסתיים, זה עדיין לא אומר שאין סיכון.

ישנו מאגר נוסף, הרבה יותר מעמיק, של חברת BDI המכיל נתוני אשראי של כל אזרח בישראל. ואולם, האתר אינו זמין לכל אחד והשימוש בו הוא בתשלום. שלושת האתרים הללו יכולים בהחלט לשרת את צרכיכם, הם נגישים, קלים לשימוש וללא תשלום. בדיקה פשוטה יכולה לתת לכם שקט נפשי.

לכניסה למערכת של כונס הנכסים הרשמי לחצו כאן:

http://apot.justice.gov.il/poshtim/Main/Tikim/wfrmListTikim.aspx

הובא לדפוס על ידי: רונית מורגנשטרן

במקום פשיטת רגל: הפטר לחייבים מוגבלים באמצעים – עורכי דין וייעוץ משפטי אונליין – פרקליטים

הפטר לחייבים מוגבלים באמצעים

את ההליך שנכנס לתוקפו השבוע, מאפשרת המדינה בשלוש השנים הקרובות והוא אמור להיות עדיף על פשיטת רגל. מי זכאי להפטר וכיצד מגישים בקשה?

מקור: במקום פשיטת רגל: הפטר לחייבים מוגבלים באמצעים – עורכי דין וייעוץ משפטי אונליין – פרקליטים

ב-6 בספטמבר 2015 נכנסה לתוקף הוראת השעה לתת הפטר (פטור) ל"חייבים מוגבלים באמצעים", שהליכי הגבייה מולם אינם צפויים להביא תועלת משמעותית לנושים. הוראת השעה, שהתקבלה ברוח שנת השמיטה, תקפה לשלוש שנים ממועד כניסתה לתוקף (עד ה-05 בספטמבר 2018). ההוראה נועדה לסייע לכ-22 אלף חייבים שמטופלים כיום במערכת ההוצאה לפועל, ואשר הוכרזו כחייבים מוגבלים באמצעים לפני למעלה מארבע שנים, לקבל הפטר מחובותיהם, לאפשר להם לשקם את חייהם ולצאת לדרך חדשה.

"מדובר בחייבים, מחוסרי נכסים, שהסתבכו בחובות בתום לב, שעומדים  בתשלומים שהושתו עליהם על ידי צו חיוב, אך גם עמידתם בו לא תביא לשיקומם. זאת, משום שהתשלומים נושאים ריבית, והם כל הזמן עולים, בשעה שמדובר לרוב בעשרות שנות תשלומים", מסביר עו"ד משה ישראל, ממשרד משה ישראל ושות', המתמחה בהוצאה לפועל, מחיקת חובות ופשיטת רגל,  לדבריו, בנוסף, בתקופת צו החיוב בתשלומים, נאלצים החייבים לשאת בהגבלות שונות, בדומה לפשיטת רגל – בעבודה, בניהול חשבון בבנק, באפשרות להשתמש בכרטיסי אשראי ועוד, שאינן מאפשרות להם לשקם את חייהם ולצאת לדרך חדשה.

מחיקת חובות בהוצאה לפועל – עו"ד משה ישראל

במה עדיף הפטר במערכת ההוצאה לפועל על הליך פשיטת רגל?

עו"ד ישראל: "הפטר במסגרת הוצאה לפועל קצר משמעותית מהליך פשיטת רגל, תוך 45 ימים ממועד הגשת הבקשה יקבע רשם ההוצאה לפועל האם יפתח לחייב תיק במסלול הפטר או שבקשתו תידחה, 30 ימים לאחר מכן תפורסם הודעה ברשומות ובעיתון יומי וכן תישלח הודעה לנושים, התנגדות להפטר ניתן להגיש עד שלושה חודשים מיום מתן ההחלטה על פתיחת תיק במסלול הפטר, לאחר מכן יקבע דיון במעמד הצדדים שלאחריו תינתן החלטה סופית על מתן או אי מתן הפטר. הליך פשיטת הרגל לאחר הרפורמה החדשה של פרופ' דוד האן התקצר אף הוא משמעותית, לנושים חצי שנה מיום מתן צו הכינוס להגיש תביעות חוב, אשר יבדקו ע"י הנאמן עד 18 חודשים מאותו מועד, בדיון שיקבע להכרזת פשיטת הרגל יציג הכונס הרשמי לביהמ"ש תכנית פירעון ובמסגרתה יינתן לחייב הפטר מותנה, עמידה בתכנית הפירעון תעניק לחייב הפטר מחובותיו. יתרון נוסף, מסלול הפטר בהוצאה לפועל זול יותר; בפשיטת רגל יש כונס נכסים, יש נאמן/מנהל מיוחד, שכל אחד מהם גובה סכומים נכבדים, בהוצאה לפועל אין צורך בתשלום אגרה, הוצאות הפרסום ממומנות ע"י רשות האכיפה והגבייה ואין בעלי תפקיד שצריכים לקבל שכר. יתרון נוסף וחשוב, בעקבות ההליך אין רישום של פושט רגל של האדם שזכה להפטר (בניגוד להליך של פשיטת רגל), בסופו שמו גם יימחק ממרשם החייבים המוגבלים המתנהל בהוצאה לפועל. ההליך מאפשר לחייב לפתוח דף חדש בחייו, דף נקי מחובות".

מי זכאי להליך של הפטר?

"חייב שהוכרז מוגבל באמצעים במשך לפחות ארבע שנים טרם הגשת בקשת ההפטר; שסך חובותיו, הן בהוצאה לפועל והן מחוץ להוצאה לפועל (כולל חובות שאינם ברי הפטר), עומד על 800 אלף שקל או פחות, וסך חובותיו לנושה אחד אינו עולה על 400 אלף ₪; שאין לו נכסים בעלי ערך הניתנים לעיקול, למימוש או למכירה למעט משכורת או הכנסה אחרת שהוא זכאי לה; שעמד בצו התשלומים שקבע לו הרשם בשלוש השנים שקדמו להגשת בקשת ההפטר; שאין בקשת פשיטת רגל שתלויה ועומדת לגבי החייב ולא מתנהל נגדו הליך, או שלא הוכרע לגביו במסגרת הליך שהתנהל בעניינו".

אלו חובות אינם זכאים להליך של הפטר?

עו"ד ישראל: "אין הפטר על חובות של מזונות שנפסקו לחובת החייב; על קנסות למדינה בגין עבירה פלילית או קנס מנהלי, משכנתא, נזק בלתי קצוב (שאינו נובע מחוזה או הבטחה), וחובות שנוצרו במרמה או שהחייב היה שותף ליצירת החוב בדרך של מרמה".

איך מגישים בקשה להפטר?

"באתר האינטרנט של רשות האכיפה והגבייה יש טפסים אותם ניתן להוריד ולמלא", מסביר עו"ד ישראל, "את הטפסים מגישים בלשכת ההוצאה לפועל שבה פועל מסלול הפטר (לא כל הלשכות עוסקות בזה) במחוז שבו נפתחו מרבית תיקי ההוצאה לפועל נגד החייב – במידה וקיים תיק איחוד – במחוז שבו מתנהל תיק האיחוד של החייב. רצוי להיעזר בעו"ד עוד בשלב מילוי הטפסים, מדובר בשאלות מורכבות ובהמון פרטים. המקצועיות והדיוק בהגשת הבקשה היא מכרעת – מספיק שהחייב יענה על אחת השאלות בצורה לא מתאימה, וכל ההליך ייחסם בפניו. לאחר הגשת הבקשה, היא תפורסם בתוך 30 יום ממועד פתיחת התיק ברשומות ובעיתון יומי; בהודעה יצוינו שמו ומענו של החייב, הלשכה שבה יתנהל התיק והמועד האחרון להגשת התנגדות. במקביל תישלח הודעה אישית לכל נושה או זוכה שהחייב פירט בבקשתו".

מה הן זכויות הנושים בהליך של הפטר?

עו"ד משה ישראל
עו"ד משה ישראל צילום: יחסי ציבור

עו"ד ישראל: "נושה רשאי להגיש התנגדות לבקשת הפטר בתוך 3 חדשים מיום מתן ההחלטה על פתיחת תיק במסלול הפטר. ההתנגדות יכולה להיות מהטעם שהחייב לא עומד בתנאי מן התנאים למתן צו הפטר או שמתקיים סייג מן הסייגים למתן צו הפטר; להתנגדות יצורף תצהיר המפרט את העובדות ואת נימוקי ההתנגדות; לשכת ההוצאה לפועל תמסור לחייב העתק מההתנגדות.

רשם ההוצאה לפועל רשאי, לבקשת נושה ומטעמים שיירשמו, לדחות לאותו נושה את המועד להגשת התנגדות לתקופה נוספת שלא תעלה על שלושה חודשים, אם מצא שמתקיימות נסיבות מיוחדות שבשלהן נמנע מהנושה להגיש את ההתנגדות במועד. נושה, כמו בנק למשל, יכול להגיש גם בקשה להליך של פשיטת רגל נגד החייב, ואז מתבטל הליך ההפטר ונפתח נגד החייב הליך של פשיטת רגל".

ניתן לערער על דחייה של בקשת הפטר?

"מאחר ומדובר בחוק חדש, טרם ידוע מה הדין במצבי ביניים כמו של אי עמידה באחד מהתנאים. אני מניח שתוך זמן קצר יינתנו פסקי דין בנושא. מה קורה למשל למי שחייב 850 אלף שקל? האם ניתן לסגור תיק אחד ולקבל הפטר על השאר? מה הדין בנוגע לפיגורים בתשלום החודשי, כאשר החייב מבקש לתקן פגם זה או אחר? בכל מקרה, ערעור יוגש לבית משפט השלום".

ממה צריך להיזהר?

אם הרשם מצא על סמך מידע שהתקבל כי לחייב נכסים בעלי ערך הניתנים לעיקול, מכירה או מימוש בדרך אחרת, יעביר הרשם את המידע לזוכים וידחה את הבקשה. חוסר תום לב, ניצול לרעה, העדפת נושים, העברת נכסים במרמה, כל אלה יביאו לסיומו של הליך ההפטר במקרה הטוב. ובמקרה הפחות טוב החייב עלול לחשוף עצמו להתקפות חדשות של עיקולים ובקשות לכינוס נכסים על זכויות שבחר להסתיר או למצוא עצמו מתמודד עם הליך של פשיטת רגל תחת פיקוחו של הנושה בעל כורחו. חייבים שבמרוצת השנים מצבם הכלכלי השתפר ללא ידיעתם של הנושים, רצוי שיפנו להליך של פשיטת רגל או הצעות הסדר.

לדברי עו"ד משה ישראל, אל משרדו מגיעים לאחרונה פניות רבות של חייבים כדי לבדוק אם הם עומדים בתנאים של מסלול הפטר: "לצערי, רובם אינם עומדים בתנאים. אחד המקרים שכן עומד בתנאים ואנחנו מגישים בשמו בקשה להליך של הפטר הוא של בחור בן 35 אשר בשנות ה- 30 לחייו פרצה בגופו מחלה קשה, דלקת פרקים פסוריאטית שיגרונית, עובר טיפולים כימיים, מתקיים מקצבה של 2,400 ₪ לחודש. הוא משלם 400 ₪ בחודש, שישית ממשכורתו, במסגרת צו חיוב בתשלומים שנפסק לו, אבל הוא לא יסיים את החוב גם אם ישלם עוד עשרות שנים בגלל הריבית. האדם הזה רוצה להתחתן עם מישהי מחו"ל ולהוליד ילדים, והפטר ייתן לו סיכוי לחיים חדשים", מסכם עו"ד ישראל.

 

האם יכול להיות מוסד פיננסי שמעולם לא מחק הלוואות? – כללי – TheMarker

את הפלא הזה מציגים הגמ"חים החרדיים, שהם כיום מקור המימון העיקרי של משפחות חרדיות לרכישת דירות ■ במדינה לא בטוחים שאפשר לסמוך על הנתונים האלה, ולכן מנסים לראשונה להכניס את הגמ"חים תחת פיקוח ■ הח"כים החרדים אינם צפויים לשתוק

"החובות האבודים של הגמ"חים שואפים לאפס", הוא אומר, "מכיוון שמלווים רק בתוך הקהילה. רק חברים מוכרים בקהילה יקבלו אשראי — וזאת בושה לא להחזיר את האשראי.

מקור: האם יכול להיות מוסד פיננסי שמעולם לא מחק הלוואות? – כללי – TheMarker